Stiga Sports batje
Links het geweigerde merk, rechts verkoop Stiga Sports batje

Significant afwijken

De registratie van een vormmerk wordt meestal afgewezen met het argument dat de vorm ‘niet significant afwijkt van wat gebruikelijk is in de markt’. De lat voor dit significant afwijken blijkt in de praktijk enorm hoog te liggen. In ieder geval mijlen te hoog voor dit zeshoekige pingpongbatje van het Zweedse Stiga Sports. Eind juli verwees het Europese merkenbureau EUIPO de registratie van dit vormmerk naar de prullenbak: deze zeshoekige vorm wijkt niet wezenlijk af van de gebruikelijke vormen binnen de tafeltennissector en zal dan ook door de consument niet als merk worden herkend, aldus EUIPO.

BIC Bounty Werthers
Vormmerken hebben het lastig: geen vormmerkregistratie voor BIC, Bounty-reep en Werthers Original

 

Meer hoekige batjes

Om zijn argumenten kracht bij te zetten komt EUIPO op de proppen met wat op internet gevonden voorbeelden van hoekige batjes. Zie je wel, het wordt vaker gedaan! De reactie hierop van Stiga dat dit nu precies de namaakbatjes zijn waartegen het bedrijf met een merkrecht zou willen optreden, wordt door EUIPO erg makkelijk terzijde geschoven.

Temu
Temu-nepper voor € 5.40

 

Temu

Nu heb ik mijn leven heel veel (vrij middelmatig) gepingpongd, maar dat was altijd met ronde batjes. Nog nooit kwam ik zo’n hoekig batje tegen. Als ik zelf via Google zoek op ‘pingpongbatje met hoeken’ dan krijg ik veel hoekige batjes, maar die zijn allemaal van Stiga Sport. Oh nee, toch eentje: de ‘Hexagonale Ping Pong Blade, Uniek Vormgegeven Vijflaags Houten Blade’ te koop voor € 5,40 op Temu. Wat was het voor Stiga Sports fijn geweest als het een stevige vormmerkregistratie had gehad, waarmee ze deze Temu-nepper van de markt had kunnen vegen. Maar helaas: de Europese rechters willen er niet aan.

Bas Kist

 

Banner image by Melanie Lim on Unsplash

Bas Kist is mede-oprichter van Merkenbureau Chiever. Hij schrijft regelmatig artikelen over merken- en auteursrecht in de Volkskrant en Adformatie. Daarnaast is hij docent bij de European Institute for Brand management EURIB.