James Pond al 25 jaar

Opvallend genoeg blijkt het character James Pond al meer dan 25 jaar te bestaan. Al in 1990 figureerde James Pond in een video game van secret agent Fish, die een ‘licence to gill’ had (gill is kieuw). Later verscheen James Pond Robocod, een spel dat nog steeds op veel systemen te spelen is.  Om een of andere reden heeft Danjaq blijkbaar nooit bezwaar gemaakt tegen deze duidelijk parodie op James Bond.

James Pond

Merkenregister schoon

In dit geval lijkt het Danjaq dus vooral te gaan om het merkenregister: dat willen ze ‘schoon’ houden. En dat is begrijpelijk. Als er meer gelijkende merken in het register staan, dan kan je merk in kracht afnemen. Verwatering wordt dat genoemd, waardoor de beschermingsomvang van je merk afneemt. Om die reden maakte Danjaq in 2013 al een keer (met succes) bezwaar tegen een Europese registratie-aanvraag van hetzelfde merk James Pond.

James Pond

Reputatie

Ik twijfel er eigenlijk niet aan dat Danjaq nu in de UK, net als in 2013 in de EU, weer aan het langste eind trekt. Dat komt vooral door de grote bekendheid en de reputatie van het merk James Bond. Hoewel de consument James Pond niet zal verwarren met James Bond, zal hij zeker een verband leggen tussen beide merken. James Pond probeert duidelijk mee te liften op de grote reputatie van James Bond. Bekende merken met hun ruime beschermingsomvang, kunnen dit soort registraties meestal wel verbieden.

Bas Kist

BK

Bas Kist is mede-oprichter van Merkenbureau Chiever. Hij schrijft regelmatig artikelen over merken- en auteursrecht in de Volkskrant en Adformatie. Daarnaast is hij docent bij de European Institute for Brand management EURIB.